Hale stalowe są na szeroką skalę eksploatowane w wielu branżach. Konstrukcje takie posiadają wiele zalet ekonomicznych, a także technologicznych. Ich budowa jest tańsza w porównaniu do klasycznych budynków murowanych, podobnie jak eksploatacja. Proces wznoszenia hali przebiega wyjątkowo szybko, a przy tym nie wymaga użycia dużej ilości materiałów. Na uwagę zasługuje tez długa żywotność i wysoka trwałość mechaniczna takich obiektów. Hale ze stali są jednak narażone na pewne awarie i uszkodzenia, którym warto przeciwdziałać poprzez odpowiednie podejście do konserwacji oraz napraw.
Czynniki wpływające na eksploatację hali
Budowa hal stalowych zawsze odbywa się z użyciem wysokiej jakości komponentów, co znacząco ogranicza się stopniową degradację. Stal konstrukcyjna wciąż jednak ulega pewnym zmianom strukturalnym, co wynika z oddziaływania różnych czynników zewnętrznych. W budowie takich obiektów konieczne jest zastosowanie odpowiedniego stopu, który ma znaczenie da ogólnej trwałości. Hale stalowe są wystawione na zmienne temperatury, opady atmosferyczne czy promieniowanie UV, a także kontakt z chemikaliami czy korozję. Konstrukcja jest też narażona na uszkodzenia spowodowane nagłymi wypadkami, np. pożarem. Ryzyko takie jest niższe przy zastosowaniu materiałów o podwyższonej odporności ogniowej, co ma szczególne znaczenie w obiektach magazynujących środki chemiczne czy łatwopalne surowce.
Odpowiednie podejście do zabezpieczeń
Istotnym zagrożeniem dla konstrukcji hali stalowej jest korozja atmosferyczna. Zjawisko to oddziałuje zwłaszcza na elementy eksponowane na opady, takie jak zadaszenia, wiaty czy inne powierzchnie zewnętrzne. W połączeniu z tlenem, wilgoć może znacząco podnieść ryzyko rozwoju korozji. Sposobem na ograniczenie procesów utleniania metalu w hali jest zastosowanie właściwych zabezpieczeń. Obecnie często stosowaną metodą jest pokrycie powierzchni stali farbą proszkową, która spełnia funkcję warstwy antykorozyjnej. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie wystarcza. W wyniku uszkodzeń powłok, materiał pozostaje wystawiony na bezpośredni kontakt z powietrzem. W takich warunkach bardzo łatwo rozwijają się ogniska korozji. Rdza może wystąpić również na powierzchniach wewnętrznych, czyli tuż pod warstwą zabezpieczającą.
Profesjonalne konserwacje
Konserwacja hali stalowej znacząco ogranicza potrzebę prowadzenia złożonych remontów, w ramach których konieczna może być wymiana pordzewiałych komponentów. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, nierzadko trzeba też naprawić połączenia śrubowe i poprawić spoiny. Aby do minimum ograniczyć konserwację, warto polegać na ofercie sprawdzonej firmy. Wysokiej jakości konstrukcje dostarcza GLOB-STAL, czyli renomowany producent hal stalowych. Inwestorzy mogą liczyć na dopracowany projekt każdego obiektu, który w pełni spełni ich potrzeby i wymagania. Tak przygotowane konstrukcje mogą być też łatwo wpasowane w już istniejącą infrastrukturę. Ze względu na przygotowanie każdego elementu we własnym zakładzie produkcyjnym, inwestor zyskuje pełną kontrolę nad całym procesem budowy oraz wysoką wytrzymałość hali na degradację.
Kompleksowe kontrole i przeglądy
Aby bezpiecznie eksploatować halę stalową, warto zadbać o regularne kontrole i przeglądy. W ich ramach można odpowiednio wcześnie zidentyfikować problemy, a także szczegółowo ustalić zakres zachodzących nieprawidłowości. Przeglądy pozwalają na zapobieganie dalszej degradacji, co ogranicza konieczność późniejszych remontów. Naprawy zwykle polegają na uzupełnieniu warstwy korozyjnej, co ma na celu opóźnienie procesów utleniania stali poprzez poprawę szczelności powłoki. Jeżeli na powierzchni występują znaczne porysowania farby czy lakieru, niezbędne może być wypełnienie poszczególnych wyrw. Obecnie do usuwania śladów korozji stosuje się też metody mechaniczne, np. specjalne agregaty. W czyszczeniu wykorzystywane są natomiast środki chemiczne, które pozwalają na wyeliminowanie ognisk rdzy. Do praktycznych rozwiązań należą inhibitory korozji, czyli preparaty anodowe lub katodowe do opóźnienia procesów utleniających.